A metil-szulfonil-metán, ismertebb nevén MSM, népszerű étrend-kiegészítő lett a lehetséges egészségügyi előnyei miatt. Azonban az arra érzékenyeknél, vagy bélflóra egyensúlytalanság esetén hasi diszkomfortot okozhat. Vékonybélben túlszaporodott baktériumokkal (Small Intestinal Bacterial Overgrowth – SIBO), vagyis SIBO-val élők, különösen a metán-domináns SIBO-ban szenvedők számára az MSM alkalmazása kerülendő.

Egy kis bevezető

Többen panaszkodtak az MSM tartalmú GUMJAM gumicukor, – ami a GUMJAM testoptimalizáló program egyik eleme – kapcsán hasi diszkomfortra, görcsökre, hasmenésre. Emiatt úgy döntöttem megírom ezt a cikket, amit természetesen tanulmányokra alapozva teszek. Én soha nem szerettem mellébeszélni. Mindig mindennek utánajárok. Ha valamit kiejelentek nem a kisujjamból szívom ki, hanem tanulmányokból.

Táplálkozási tanácsadóként élelmiszermérnőkként nem is tehetek másként, de a végzettség egyáltalán nem fontos, hiszen a bélflóra tudománya még nagyon fiatal és iskolákban ezidáig nem tanították még. Csak olvasással válhat tájékozottá az ember, de nem mindegy az sem, hogy miket olvas. Segíteni szeretnék, de hitelesen csak úgy tudok, ha utánajárok a dolgoknak, mert nem akarok CSAK hitelesnek tűnni, miközben olyat javaslok, amivel árthatok esetleg. Én nem ajánlok semmit úgy, hogy nem ismerem a hatóanyagot és nem tudok reagálni teljes biztonsággal arra, ha gondja van valakinek az én ajánlásomra hallgatva.

14 éve gyúrtam bele magam a bélflóra és az azzal kapcsolatos betegségek mélyébe egy halált is okozható parazita fertőzés kapcsán. Elég kemény küzdelmeken vagyok túl és demoklész kardjaként lebeg felettem még mindig a parazita fertőzés következménye. A fertőzésből visszamaradt MCAS miatt napokig tartó forgószédülések gyötörtek 14 évig. Mostanára tudom azt mondani hogy talán tudom csökkenteni a tüneteimet. Szóval van olyan, amikor az ember mindennek utánajár, csak hogy jobban legyen. Most épp az MSM-nel kapcsolatban felmerült hasi diszkomfort okaiba ástam bele magam. Ha valaki GUMJAM programmal szeretne lefogyni én mindig megkérdezem vannak e hasi tünetei és ha igen nem ajánlom az MSM gumicukrot. Olyan is előfordult, hogy a beszélgetés kapcsán gyanítottam, hogy komolyabb lehet a gond és továbbküldtem inkább mikrobiom tesztre az érdeklődőt mielőtt még fogyibogyókat kezdene szedni, mert pénzkidobás lett volna és csak csalódott volna bennem. Ha valakinél, akár csak néha, de előfordulnak hasi panaszok, annak a GUMJAM programot MSM nélkül ajánlom és helyette az AP Complex kapszulát javaslom, ami kiváltja az MSM méregtelenítő hatását és egyébként még bélflóra moduláló hatása is van. És akkor íme a tanulmányokra alapozott magyarázat.

MSM megértése

Az MSM egy kén-tartalmú vegyület, amely természetes formában is megtalálható bizonyos növényekben és állatokban. Széles körben használják étrend-kiegészítőként különféle célokra, beleértve az ízületi fájdalom csökkentését, a bőr egészségének javítását és az általános jóllét támogatását.

Az MSM (metil-szulfonil-metán) számos potenciális egészségügyi előnnyel bír, amelyek közül a legfontosabbak a következők:

Ízületi fájdalom és gyulladás csökkentése: Az MSM-et gyakran használják ízületi fájdalmak enyhítésére, különösen olyan betegségek esetén, mint az osteoarthritis. Tanulmányok kimutatták, hogy gyulladáscsökkentő tulajdonságai segíthetnek csökkenteni az ízületi fájdalmat és javítani a mozgékonyságot.

Izomregeneráció támogatása: Sportolók körében népszerű, mivel segíthet csökkenteni az izomlázat és támogatja az edzések utáni regenerációt. Ezáltal elősegítheti a teljesítmény javulását és gyorsabb felépülést a fizikai megterhelés után.

Bőr egészségének javítása: Az MSM hozzájárulhat a kollagéntermeléshez, amely a bőr rugalmasságának és feszességének megőrzéséhez szükséges. Emiatt gyakran alkalmazzák a bőr hidratáltságának és egészségének megőrzésére, illetve bőrproblémák enyhítésére.

Antioxidáns hatás: Az MSM antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik, ami segíthet csökkenteni az oxidatív stresszt a szervezetben. Az antioxidánsok fontos szerepet játszanak a sejtek védelmében a szabadgyökök okozta károsodás ellen.

Allergiás reakciók enyhítése: Egyes kutatások szerint az MSM segíthet az allergiás reakciók enyhítésében, mivel mérsékli a szervezet gyulladásos válaszát és támogathatja az immunrendszert.

Méregtelenítő hatás: Az MSM természetes módon segíthet a szervezetnek eltávolítani a méreganyagokat, támogatva ezzel a máj méregtelenítési folyamatait. A méreganyagok kiürülésével javíthatja az általános közérzetet és csökkentheti a fáradtságot.

MSM és az emésztési mellékhatások

Kutatások kimutatták, hogy az MSM egyes embereknél gasztrointesztinális mellékhatásokat okozhat. A Nutrients című folyóiratban megjelent átfogó tanulmány (Butawan et al., 2017) szerint magasabb MSM dózisok enyhe gasztrointesztinális panaszokat idézhetnek elő, beleértve a hasmenést. Ezt az eredményt egy osteoarthritis-fájdalomra szedett MSM hatásait vizsgáló klinikai kísérlet is megerősítette (Kim et al., 2006).

Az MSM lehetséges hasi tünetei a következők:

Gasztrointesztinális mellékhatások: Kutatások szerint az MSM fogyasztása enyhe gyomor-bélrendszeri mellékhatásokat, például hasmenést okozhat egyeseknél, főként nagyobb dózisban. 

SIBO esetén fokozódó diszkomfort: Azoknál, akiknél diagnosztizáltak vékonybél-baktériumtúltengést (SIBO), különösen, ha metános SIBO-val küzdenek, az MSM alkalmazása súlyosbíthatja a meglévő emésztési problémákat, székrekedést okozhat.

Egyéni érzékenység: Mivel az MSM hatásai egyénenként eltérhetnek, egyeseknél nagyobb az esély arra, hogy gyomor-bélrendszeri diszkomfortot, például puffadást vagy hasi fájdalmat okozzon, míg mások problémamentesen tolerálhatják a kiegészítőt.

Amennyiben MSM-et szeretnél alkalmazni, javasolt kisebb dózissal kezdeni, és fokozatosan növelni az adagot, miközben figyeled a szervezeted reakcióit.

MSM és metán-domináns SIBO

Ha valaki görcsöket, székrekedést, vagy akár tapasztal MSM szedését követően, annak több lehetséges oka lehet:

Érzékeny emésztőrendszer: Egyesek emésztőrendszere érzékenyebb az MSM-re, ami miatt gyomor-bélrendszeri mellékhatások, például puffadás, görcsök vagy hasmenés alakulhat ki. Ez különösen gyakori, ha valaki nagyobb dózissal kezdi a szedését.

SIBO (vékonbél-baktériumtúltengés): Az MSM kéntartalmú vegyület, amely befolyásolhatja a bélflóra egyensúlyát. SIBO-ban szenvedők – különösen, ha székrekedéssel járó (metán-domináns) SIBO-juk van – érzékenyebbek lehetnek a kénalapú vegyületekre, mivel ezek serkenthetik a metántermelő baktériumokat, ami tovább ronthatja a székrekedést. Ilyen esetben a szakemberek még kéntartalmú zöldségeket (brokkoli) sem javasolnak fogyasztani, nem, hogy MSM-et.

Fokozott kénbevitel: Az MSM szedése növeli a szervezet kénbevitelét. Egyes emberek szervezete nem tolerálja jól a magasabb kénszintet, ami emésztési panaszokat okozhat, például hasmenést vagy görcsöket.

Ételérzékenység vagy -intolerancia: Bár az MSM természetes kénforrás, néhány ember érzékenyen reagálhat rá, hasonlóan más étrend-kiegészítőkre vagy élelmiszerekre. Ilyenkor az MSM szedése allergiás vagy intoleranciás tüneteket, például hasi görcsöket okozhat.

Nem megfelelő adagolás: Az MSM-et érdemes fokozatosan bevezetni a szervezetbe. Ha valaki hirtelen kezd el magas adagban MSM-et szedni, az növelheti a mellékhatások kockázatát, beleértve az emésztési panaszokat is.

Az MSM emésztési mellékhatásai általában csökkenthetők, ha kisebb dózissal kezdjük, fokozatosan emelve azt. A GUMJAM testsúlyoptimalizáló program esetén az MSM-et a méregtelenítő hatása miatt szoktuk javasolni, egyéni érzékenység esetén kiváltható az AP Complex kapszulával.

Míg az MSM sok ember számára előnyös lehet, a SIBO-val, különösen a metán-domináns SIBO-val élők óvatosan közelítsenek az alkalmazásához.

Források
  1. Butawan et al. (2017) in Nutrients: „Methylsulfonylmethane: Applications and Safety of a Novel Dietary Supplement” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5372953/

  2. Kim et al. (2006) in Osteoarthritis and Cartilage: „Efficacy of methylsulfonylmethane (MSM) in osteoarthritis pain of the knee: a pilot clinical trial” https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16309928/

  3. Chedid et al. (2014) in Digestive Diseases and Sciences: „Herbal therapy is equivalent to rifaximin for the treatment of small intestinal bacterial overgrowth” https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24464188/