Száraz a bőröd natúrszappan használata után? Valóban jó a lúgos natúrszappan a bőrnek?!
Itthon egész iparág épült az egyszerű, hideg eljárással készült natúrszappan tömeges gyártására, hiszen Magyarország élen jár a natúrkozmetikai trend követésében. Tény, hogy amit a bőrre kenünk, annak a 70%-a fel is szívódik és egyre többen vagyunk, akik szeretnénk elkerülni, hogy a különböző kozmetikumok használatával vegyszereket juttassunk a szervezetünkbe. Éppen ezért könnyen újra divattá vált a szappanhasználat, elkerülendő az ipari tisztálkodó szerek káros anyagait.
Mit vársz el egy szappantól? Hogy:
-
Puha, legyen a bőröd a használata után
-
Kíméletesen tisztítson
-
Semmiképpen se szárítson, sőt ápolja a bőröd
-
Vegyszermentes legyen
Ezért keressük a lehető legtermészetesebb kozmetikumokat. Szerintem ezzel Te is így vagy 🙂
De vajon Te figyelsz a másik kulcsfontosságú részletre, a pH-ra, amely a bőr egészségének megóvása érdekében legalább olyan fontos tényező, mint a vegyszermentesség?
A legtöbb, ma kapható hidegeljárással készült natúrszappan és sampon sajnos lúgos kémhatású, van, hogy túlzottan is.
Miért káros a bőrnek lúgos kémhatású kozmetikum?
A bőr pH-ja savas (nagyjából 5.5 a normál érték). Ez a pH aktiválja azokat az enzimeket, amelyek felelősek a felhám lipidjeinek előállításáért, és ez a kémhatás szükséges ahhoz, hogy a bőr védőfunkciója is tökéletesen működjön. A savas pH képes elősegíteni a védelmi rendszered regenerálódását mechanikai (vágások, horzsolások, égések) vagy kémiai behatás okozta sérülést követően is. Segíti az elhalt bőrsejtek eltávolításának folyamatait és a mikroorganizmusok elleni hatékony védekezőképesség is a bőrfelszín savas pH-ján múlik.
Tudtad?
A védő savköpeny tejsavakból és a verejtékből származó aminosavakból áll. Míg az egészséges bőr a tisztálkodás után néhány órával regenerálódik és helyreállítja savvédelmi rendszerét, addig az érzékeny bőr nehezebben, némely esetekben egyáltalán nem regenerálódik és sokkal inkább ki van téve a baktériumok támadásának. Az érzékeny bőr tisztítására és ápolására éppen ezért bőrbarát termékek használata javasolt, melyek megőrzik a bőr fiziológiai egyensúlyát, nem pusztítják el a bőr védőflóráját. Talán még emlékszel rá kémiából, hogy a savak és a lúgok semlegesítik egymást. A savvédelmet károsító lúgos kémhatás az egészségedre ártalmas kórokozók elszaporodásához vezethet. Általában a natúr kozmetikumok pH-ját tejsav hozzáadásával állítják be. Aggodalomra a natúr szappanok esetében van ok, mivel a natúr szappanok pH értéke 9-13 között mozog, ami rendkívül lúgos és képtelenség alacsonyabbat kreálni, hiszen lúggal készülnek.
Fontos tudnod!
Néhány ipari szappan jól hangzó hirdetése a “semleges pH-t” hirdeti, ami egy kiváló marketing trükk, azonban miután a bőr pH-ja 4,9-5,9 között mozog, így a semleges 7-es pH sem neki való, illetve ezt a semleges pH-t csak az egészségre káros vegyszerek bevetésével tudják elérni.
Mikor Ne használj szappant?
Ha érzékeny, aknés, ekcémás bőröd van, akkor egyáltalán nem ajánlott az erősen lúgos natúr szappanok használata. A kisbabáknak pedig egyszerűen tilos, mivel a bőr lipidrétege az első 3 hónapban alakul ki, és a lúgos kémhatású szappan – akár natúr akár nem- használatával a folyamat gátolva van, így a pici bőre teljesen védtelen marad a kórokozókkal szemben.
Tanulmányokkal igazolt tény!
A szappangyártók és a rajongók is azt állítják, hogy a bőrrel érintkező kozmetikumok pH-ja egyáltalán nem fontos, a hangsúlyt inkább a káros anyagokra kell fordítani. Sajnos azonban több tanulmány megcáfolta már ezt a kijelentést és azt igazolja, hogy a magas pH igenis irritálja a bőrt, nem elég csak a vegyszermentességre törekedni! (Erről bővebben olvashatsz itt: Effects of soap and detergents on skin surface pH…)
Az eredmények egyöntetűek. Egyértelmű összefüggés van a kozmetikum pH-ja és a bőrirritáció között. Némely tanulmányban még csak nem is volt annyira magas a vizsgált szappan pH értéke, mint a natúr szappanoké általában, mégis irritációt okozott, nem csak érzékeny bőrűek esetén!
A lúgos, de még a semleges 7-es pH hatására is sérül a bőr baktérium flórája. A legszembetűnőbb eredményeket a 2 éves gyerekeken végzett tanulmány mutatja, ahol csapvízzel fürdették a kontroll csoportot, majd egy másikat 5,5-ös kémhatású folyékony tisztálkodó szerrel, a harmadik csoport pedig 9,5 pH-jú szappannal fürdött.
Mindhárom esetében emelkedett pH értékeket mértek a bőrfelszín savköpenye esetén, azonban a savköpenyt alkotó zsír mennyiségének csökkenése volt a legszembetűnőbb. Vízzel való fürdés esetén is csökkent valamelyest a zsír mennyisége, azonban szappannal való fürdés esetén teljesen eltűnt.
Konklúzió
A bőr pH-ja attól függően változik, hogy mekkora a használt kozmetikum pH-értéke. Minél lúgosabb a kozmetikum annál irritálóbb a hatása, annál nagyobb mértékben sérül a bőrt védő lipid réteg, teret adva a kórokozók elszaporodásának. A natúrszappanok pH a legjobb esetben is 8-as, de inkább 9,5 érték felettiek, tehát még a természetes alapanyagokból készült natúrszappan is irritálja a bőrödet.
Azonban van megoldás!
Ha aknéra, ekcémára hajlamos a bőröd, vagy egyszerűen csak érzékenyebb, akkor kerüld a hagyományos szappanokat és használj inkább OrganiBubble Natural Szappon-t!
Ez egy különleges megoldás, amely segít abban, hogy úgy tisztálkodhass, hogy nem juttatsz méreganyagokat a szervezetedbe és a bőröd sav-bázis egyensúlyát is megőrzöd. Sőt.. Az OrganiBubble Natural Szappon még ennél is többet tud!
Sokan próbálják alkalmazni a natúrszappant a hajmosáshoz is, ilyenkor azonban csalódást okoznak ezek a termékek. Miért? Mert a natúrszappan nem tartalmaz semmilyen kondicionáló hatóanyagot, illetve a lúgos kémhatása miatt a hajad kezelhetetlenné, kócossá válik, elveszti a fényét és még az ecetes öblítés sem segít rajta.
…pedig milyen egyszerű volna egy 90 grammos csini kis szappannal lefürödni és hajat is mosni egyszerre. Elég csak egy szappantartó a kád szélére és nincs rumli se a flakonoktól, tégelyektől, ugye?
Te is szeretsz szappannal fürödni és szeretnél végre egy olyan természetes szappant, ami LÚGMENTES, E vitaminnal, panthenollal ápolja a bőröd és garantáltan fényessé teszi a hajadat is?
Itt a megoldás!
Az OrganiClinic megalkotta az ideális szilárd bőrtisztítót! Az egyetlen bőrbarát pH értékű, szappan formájú, természetes összetevőkből készült tisztálkodószert!
%
Lúgmentes
%
Bőrbarát pH
%
Természetes
Miért próbáld ki az OrganiClinic Natural Szappont?
Mert:
- Úgy használhatod mint a szappant, mégsem szappan
- NEM LÚGGAL készül
- Csak természetes hatóanyagokat tartalmaz
- NEM szárítja a bőröd
- pH értéke 5,8, tehát a bőröd savköpenyének pH-jához közelít, így nem irritálja azt
- 8% ápoló hatóanyagot és olajakat tartalmaz természetes formában, nem elszappanosítva, így azonnal fel tud szívódni és ápolni a bőröd
- Samponként is kiválóan használható
- Nem nehezíti el a hajad, és nem kócolja össze
- Ápoló olaj tartalma és kondicionáló hatóanyagai ápolják a hajszálaidat és a bőrödet is
- Panthenol tartalma nem csak a bőrödet nyugtatja, de erősíti a hajszálakat is
- E vitamin tartalma ápolja, regenerálja a bőrt
- A hajad nem fátyolosodik be tőle, hanem ragyogni fog a használata után
- SLS, SLES, kőolaj, tartósítószer és egyéb káros anyagoktól mentes termék
Mi az OrganiBubble Natural Szappon?
Jelenleg a magyarországi piacon az egyetlen természetes hatóanyagokból készült, bőrbarát pH értékű szappan formájú tisztálkodó szer, amely nem lúggal készül. Az egyetlen natúrszappan, ami panthenol, E vitamin és mangóvaj tartalmánál fogva egyedülálló bőrápoló tulajdonságokkal is rendelkezik. Kiváló, növényekből kivont kiváló tenzidekkel készül, így sokkal jobban habzik, mint bármelyik, más eljárással készült natúrszappan.
Miért SZAPPON a neve?
Mert samponként is kiválóan használható, így a lúgos szappanoktól való megkülönböztetés céljából a szappan és sampon szavakból összeraktuk SZAPPON mozaikszót 🙂
Melyek a legfontosabb hatóanyagai?
-
Kókuszból kivont habképző,
-
felületaktív anyagok,
-
repceolajból kivont kondicionáló anyag,
-
kakaóvajból kivont bőrápoló zsírsav
-
sztearinsav,
-
mangóvaj,
-
panthenol,
-
E vitamin,
-
allergénmentes illatanyag
Hogyan készül?
Az OrganiBubble Natural Szappon, nem a hagyományos, könnyen elkészíthető hidegeljárású szappan készítési technológiával készül! Pontosan meghatározott hőfokon az alapanyagokat összedolgozzuk, majd ugyancsak pontos hőfokon tartva a formába gondosan beleegyengetjük. Nem híg állapotban kerül a szappanformákba, ezért a végeredmény sosem lesz olyan egyöntetű, mint a formákba öntött natúr szappanoké.